Zawieszenie Burmistrza Pułtuska Przez Premiera

Zawieszenie Burmistrza Pułtuska Przez Premiera

Królujący zwycięzca wyborów samorządowych w Pułtusku, Krzysztof Nuszkiewicz, doznał zawieszenia z rąk premiera Donalda Tuska, uniemożliwiając mu podjęcie obowiązków burmistrza tego miasta. Jego przeciwniczka w wyborach, Marzena Cendrowska z Koalicji Obywatelskiej, przejmie ster rządów jako tymczasowy burmistrz.

Nie jest to dobrą wiadomością dla burmistrza-elekt Pułtuska, ponieważ nie będzie on mógł formalnie objąć swojej funkcji. Zamiast tego, Marzena Cendrowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej i jego rywalka wyborcza, przejmie odpowiedzialność za pełnienie obowiązków burmistrza. Sytuację wyjaśnia Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, w rozmowie z Radiem dla Ciebie.

Podstawą do decyzji o zawieszeniu była decyzja prokuratury wydana w 2018 roku, która nałożyła na Nuszkiewicza zakaz podejmowania decyzji oraz koordynowania działań związanych z zamówieniami publicznymi. To postanowienie prokuratury uniemożliwia Nuszkiewiczowi objęcie mandatu burmistrza, chyba że decyzja prokuratury zostanie zmieniona na drodze sądowej – wyjaśnia wojewoda.