Bezpieczeństwo na drodze – szczególny apel do miłośników jednośladów i kierowców samochodów

Bezpieczeństwo na drodze – szczególny apel do miłośników jednośladów i kierowców samochodów

Zjawisko wzmożonego ruchu jednośladów jest zauważalne podczas upalnych dni, gdy słoneczna aura sprzyja podróżom. Chciałbym niniejszym zwrócić się do każdego entuzjasty motocykli, rowerów, jak również kierowców aut, przypominając o konieczności wzajemnej tolerancji, rozwagi na drodze oraz bezpiecznej jazdy. W najbliższy weekend, to właśnie Wy znajdziecie się w centrum uwagi funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego.

Niestety, sezon przejażdżek na dwóch kółkach to czas, kiedy częstotliwość incydentów drogowych, w których uczestniczą motocykliści, znacznie wzrasta. Ważne jest jednak podkreślenie, że nie zawsze są oni sprawcami tych wypadków.

Chciałbym przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o znaczeniu przestrzegania zarówno przepisów ruchu drogowego, jak i o istotności wykazywania szacunku oraz ostrożności względem innych użytkowników tras.

Warto zauważyć, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji między motocyklem a samochodem, to zazwyczaj to motocyklista ma najmniej szans na przeżycie albo uniknięcie obrażeń.

Pragnę podkreślić, że kiedy prowadzimy motocykl czy skuter, musimy zawsze przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać o takich kwestiach jak: przestrzeganie ograniczeń prędkości, nie wymuszanie pierwszeństwa na drodze, nieufne podejście do innych kierowców, jasne sygnalizowanie swoich manewrów – niespodziewane zmiany toru jazdy mogą skutkować kolizją. Trzeba również pamiętać, że droga nie jest miejscem na manifestowanie negatywnych emocji. Zadbajmy też o widoczność na drodze poprzez noszenie odblaskowej odzieży. Pamiętajmy także o zawsze zakładanym kasku ochronnym oraz o odpowiedniej odzieży – jazda w krótkich spodenkach czy klapkach i bez kasku jest niedopuszczalna.

Chciałbym zaapelować do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy z nas powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych.