Jedenasta edycja tradycyjnej Nocy Muzeów w Pułtusku: pełna atrakcji noc dla miłośników kultury i historii

Jedenasta edycja tradycyjnej Nocy Muzeów w Pułtusku: pełna atrakcji noc dla miłośników kultury i historii

W historycznym mieście Pułtusk, Noc Muzeów odbyła się po raz jedenasty. W sobotę, 18 maja 2024 roku, z wydarzenia skorzystać mogli zarówno mieszkańcy Pułtuska, jak i jego okolic, a także przyjezdni. Organizatorami pełnego atrakcji wieczoru były różne instytucje: Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki, Stowarzyszenie Wspólnota Polska – Dom Polonii, Archiwum Państwowe Oddział w Pułtusku, Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty i Parafia Świętego Mateusza.

Muzeum Regionalne przygotowało dla zwiedzających specjalny program śladami biskupa Pawła Giżyckiego, który obejmował rejsem gondolą po rzece Narwi. Można było również odwiedzić wystawy stałe oraz czasowe o tematyce lokalnej, takie jak: „Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku”, „Preatorium Pultoviensis”, czy „Dzieje Pułtuska w XVII-XIX w.”, a także ekspozycje poświęcone Napoleonowi i Jezuitom w Pułtusku.

Zwiedzający Miejskie Centrum Kultury i Sztuki mieli okazję obejrzeć zabytkowe projektory filmowe oraz seanse kinowe prezentujące filmy „Ucieczka ze zwierzowersum” oraz „Abigail”. Dom Polonii oferował różnorodne atrakcje, takie jak pokazy walki białą bronią z XVII wieku, możliwość zwiedzenia kuźni i zbrojowni oraz wieży zamkowej. Dodatkowo odbyły się warsztaty kowalskie oraz spektakl „Artyści na szlaku” w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Komedia.

Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty zaprezentowała ekspozycję sprzętu i umundurowania z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej przy schronie bojowym na ulicy 3 Maja. W Archiwum Państwowym przy Zaułku 22 można było odkrywać tajemnice zgromadzonych tam dokumentów podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Noc Muzeów była wyjątkowo popularna wśród mieszkańców Pułtuska i gości miasta. Organizatorzy już teraz zapowiadają następną edycję tego wydarzenia i zachęcają do udziału w przyszłości.