Młody mężczyzna z Pułtuska zatrzymany za prowadzenie samochodu bez uprawnień w Wągrowcu

Młody mężczyzna z Pułtuska zatrzymany za prowadzenie samochodu bez uprawnień w Wągrowcu

W powiecie wągrowieckim, leżącym w regionie wielkopolskim, doszło do incydentu drogowego. Policjanci lokalnej jednostki przystąpili do kontroli samochodu marki Fiat Ducato. Za kierownicą pojazdu siedział 29-letni mieszkaniec Pułtuska, który został zatrzymany, ponieważ nie posiadał odpowiednich uprawnień do kierowania.

Podczas interwencji, mężczyzna przedstawił funkcjonariuszom dokument o nazwie Provisional Driving License. Jest to specyficzny rodzaj tymczasowego prawa jazdy przeznaczonego dla osób, które są jeszcze w trakcie nauki jazdy. Dokument ten umożliwia prowadzenie pojazdu na terenie Wielkiej Brytanii pod określonymi warunkami – obecności instruktora jazdy lub osoby powyżej 21 roku życia z pełnym prawem jazdy posiadającym co najmniej trzy lata stażu.

W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość otrzymania takiego dokumentu przez osoby, które jeszcze nie zdobyły pełnych uprawnień do kierowania, ale już rozpoczęły proces nauki jazdy. Możliwość ta jest oferowana również Polakom mieszkającym na stałe na Wyspach. Tzw. „prawo jazdy dla uczących się” pozwala na prowadzenie samochodu przed zdaniem egzaminu na wszystkich drogach Wielkiej Brytanii, z wyłączeniem autostrad.

Warto jednak podkreślić, że dokument ten nie daje prawa do kierowania po drogach w Polsce. W konsekwencji 29-latek z Pułtuska teraz będzie musiał odpowiadać za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień. Za ten czyn grozi mu grzywna do 1500 złotych oraz zakaz kierowania pojazdami.