Ostrzeżenie pułtuskiej policji przed oszustwami z wykorzystaniem kodów BLIK

Ostrzeżenie pułtuskiej policji przed oszustwami z wykorzystaniem kodów BLIK

Przedstawiciele pułtuskiego posterunku policji podkreślają niebezpieczeństwo związane z zagrożeniem, jakie niesie za sobą wykorzystanie kodu „BLIK” w celach oszustwa. Przy przekazywaniu kodu BLIK, każdy powinien być pewny, że prośba o pomoc finansową jest prawdziwa, a nie sprytnym krokiem oszustów. Te osoby przestępcze włamują się na popularne profile społecznościowe, a po uzyskaniu dostępu, proszą znajomych ofiary o pokrycie kosztów zamówienia lub udzielenie pożyczki.

Niedawno do biura zgłosiła się 34-letnia kobieta zamieszkująca powiat pułtuski, która padła ofiarą oszustwa z wykorzystaniem metody BLIK, tracąc w wyniku tego więcej niż 1400 złotych. Zwracamy uwagę, że wiele z tych przestępstw rozpoczyna się od przejęcia cudzego konta na platformie społecznościowej przez przestępcę. Po przejęciu konta, taki oszust wysyła wiadomości do znajomych ofiary z prośbą o podanie kodu BLIK. Ten sześciocyfrowy kod to system uwierzytelniający dostęp do naszego konta bankowego, umożliwiający wypłatę gotówki z bankomatu lub zapłatę przy kasie.

Wiadomość przekazywana przez sprawców zazwyczaj dotyczy rzekomej nagłej sytuacji wymagającej pilnej pomocy finansowej. Oszuści twierdzą, że potrzebują pieniędzy na pokrycie kosztów zamówionej przesyłki lub mają problem z uregulowaniem rachunku za zakupy przy kasie. W rzeczywistości, po uzyskaniu kodu BLIK od ofiary, oszuści wypłacają jej środki z bankomatu.