Zuchwałe oszustwo, ofiarą senior. Policjanci proszą o ostrożność

Zuchwałe oszustwo, ofiarą senior. Policjanci proszą o ostrożność

Policjanci z Pułtuska kontynuują działania mające na celu zatrzymanie przestępcy, który oszukał, a następnie okradł seniora. Ofiarą stał się 86-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego, który na skutek oszustwa stracił wszystkie swoje oszczędności.

Do zdarzenia doszło w ostatni poniedziałek na terenie miasta Pułtusk. Przestępca postanowił wytypować losową starszą osobę, która okazała się być dla niego ,,łatwym łupem”. Podczas wizyty w jego mieszkaniu podał się on za inspektora do Spraw Unijnych z Urzędu Miasta w Pułtusku. Od tego zaczęła się lawina oszustw.

Metodą ,,na seniora” ukradł 5 tysięcy złotych

Senior dowiedział się od mężczyzny, że jego zadaniem jest sprawdzenie czy ten posiada oszczędności, które pozwolą mu pokryć koszty pogrzebu. Po opuszczeniu przez rzekomego inspektora mieszkania 86-latek zauważył, że z wnętrza szafy ubraniowej w jego lokalu mieszkalnym zniknęło 5 tysięcy złotych.

Schemat działania oszusta jest bardzo podobny do wielu innych przypadków, w których ofiarami stają się starsze osoby, choć samo wykorzystanie ich naiwności przybiera różne formy. Złodzieje często odwiedzają seniorów z prośbą np. sprawdzenia instalacji wodnej, sprzedaży artykułów przemysłowych czy przedstawienia oferty fundacji lub stowarzyszenia. Wykorzystując chwilę nieuwagi domowników, czego dopuszczają się oni kradzieży oszczędności i innych kosztowności.

Policjanci wydali oświadczenie, w którym apelują do starszych osób i proszą o ostrożność. Wskazują na to, aby uważać z kim rozmawiają, nie wpuszczali do domu nieznajomych, a także sprawdzali tożsamość osób, które pukają do ich drzwi. Jeśli już kogoś wpuszczają do siebie, nie powinni ich spuszczać z oczu i zostawiać samych.

To niestety nie pierwsze i zapewne nie ostatnie oszustwo, którego ofiarą padła starsza osoba. Metoda „na wypadek” zyskuje coraz większą popularność, czego przykład opisano tutaj.