Bezpieczeństwo osób starszych w Pułtusku

Bezpieczeństwo osób starszych w Pułtusku

Osoby starsze są zazwyczaj bardziej podatne na różnego rodzaju oszustwa. Coraz częściej słyszy się o najróżniejszych metodach i sposobach wykorzystywanych przez przestępców w celu wykorzystania seniorów. Najczęściej są to oszustwa mające na celu wyłudzenie jak największej sumy pieniędzy. W zeszłym roku pisaliśmy o jednym z takich zdarzeń, kiedy to oszust podał się za osobę, która ma sprawdzić czy posiada wystarczające oszczędności na pokrycie kosztów pogrzebu. Takie oszustwa seniorów zdarzają się niestety bardzo często, a starsze osoby są na nie bardzo podatne. Jak więc zachować ostrożność?

Spotkania dla seniorów

Od czasu do czasu organizowane są specjalne spotkania dla seniorów, które mają na celu uświadomić im metody działania oszustów. Jedno z takich spotkań z udziałem funkcjonariuszy policji odbyło się 4 sierpnia w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki. Program spotkania obejmował między innymi omówienie metod jakimi poszukują się oszuści. Seniorom zostały wyjaśnione oszustwa „na wnuczka”, „na córkę” i „na policjanta”. Funkcjonariusze pomogli seniorom zaplanować w jaki sposób mogą się zachować jeżeli zaistnieje taka sytuacja. Poza tym, odpowiedzieli na pytania, które pojawiły się w trakcie dyskusji i uprzedzili, że najczęściej oszuści podają się za kogoś znajomego, nie można więc im wierzyć na słowo.

Bezpieczeństwo seniorów

Chociaż spotkania takie odbywają się co jakiś czas i cieszą się sporym zainteresowaniem, to faktem jest, że nie każdy może z nich skorzystać. Wielu seniorów nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą zostać oszukani i że oszuści wykorzystują najróżniejsze osoby. Jeżeli więc w rodzinie czy najbliższym otoczeniu mamy osoby starsze, warto samemu poinformować ich o takiej ewentualności. Dzięki temu będą lepiej przygotowani jeśli faktycznie przyjdzie im się spotkać z oszustem.