Starlink – nowa era telekomunikacji satelitarnej na horyzoncie

Starlink – nowa era telekomunikacji satelitarnej na horyzoncie

Ambitnym projektem, którego realizacją zajęła się amerykańska korporacja SpaceX, jest Starlink – zaawansowany system telekomunikacyjny opierający się na technologii satelitarnej. Elon Musk, twórca SpaceX, planuje skonstruować sieć składającą się z około 12 tysięcy satelitów, które będą operować na niskiej orbicie okołoziemskiej. Satelity te zostaną rozmieszczone na trzech różnych poziomach na wysokościach 340 km, 550 km i 1150 km nad powierzchnią Ziemi.

Starlink jest projektowany tak, aby dostarczać szybki internet szerokopasmowy z minimalnymi opóźnieniami niezależnie od lokalizacji użytkownika na globie. W procesie obsługi zgłoszeń i zamówień zastosowano mechanizm kolejności wpływu zamówień. Za pomocą tej innowacyjnej sieci satelitarnej Starlink otwiera drogę do nowych możliwości w zakresie komunikacji online, umożliwiając swobodne prowadzenie rozmów wideo, obsługę gier online, strumieniowanie transmisji w realnym czasie oraz inne działania wymagające dużej przepustowości, które były dotychczas niedostępne dla użytkowników internetu satelitarnego.

Potwierdzeniem skuteczności i niezawodności tego projektu jest jego wykorzystanie w trudnych warunkach pola walki. W okresie ostatnich 1,5 roku konfliktu na Ukrainie, satelity Starlink zapewniały nieprzerwaną i stabilną łączność dla systemów wojskowych, co poświadcza o ich niezawodności, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.