Kilka pułtuskich szkół złożyło wnioski w rządowym programie wsparcia edukacji
W ostatni piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pojawił się wraz z pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyną Orłowską w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach. Celem ich wizyty było między innymi ogłoszenie otwarcia naboru do programu „Laboratoria Przyszłości”, w którym chęć udziału wyraziły pułtuskie szkoły.
Projekt „Laboratoria Przyszłości” skierowany jest do szkół podstawowych w całej Polsce, które po pozytywnej weryfikacji mogą liczyć na otrzymanie niezbędnych środków finansowych na zakup wyposażenia dla uczniów. Zamiarem rządowej inicjatywy jest chęć rozwinięcia takich umiejętności wśród najmłodszych, jak współpraca, kreatywność, rozwiązywanie problemów czy zaznajomienie z nowymi technologiami.
Cel i przeznaczenie rządowych środków
Szef MEiN podczas spotkania w ząbkowskiej szkole ogłosił, że celem projektu jest chęć otwarcia w każdej placówce edukacyjnej Laboratoriów Przyszłości. Na ich wyposażeniu będą się znajdowały nowoczesne pracownie robotyczne i techniczne, które pozwolą dzieciom na odkrywanie w sobie nowych talentów.
Program został uruchomiony pod koniec września. Łącznie dla szkół w całej Polsce przeznaczone zostanie blisko miliard złotych, a przeznaczeniem tych środków będzie zakup nowoczesnego sprzętu, takiego jak drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęty do nagrań czy stacje lutownicze. Na liście potencjalnych zakupów znajduje się aż 175 pozycji.
Kilka pułtuskich szkół złożyło już wnioski
Publiczne szkoły podstawowe prowadzone przez samorządy mogą składać wnioski o udział w programie do 15 listopada. W przypadku szkół prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego przydział środków nastąpi w kolejnej turze. Szef MEiN zapewnił, że środki zostaną rozlokowane w taki sposób, aby do każdej szkoły trafiło nie mniej niż 300 zł na ucznia.
Szkoły liczące do 100 uczniów mogą otrzymać w ramach programu 30 tysięcy złotych, szkoły liczące od 101 do 200 uczniów – 60 tysięcy złotych, od 201 do 234 uczniów – 70 tysięcy złotych, zaś powyżej 235 uczniów – 300 złotych. Takie środki w zupełności wystarczą, aby odpowiednio zagospodarować nowoczesne miejsca nauki i zabawy.
W rządowym programie mogą wziąć udział aż 23 szkoły z terenu powiatu pułtuskiego. Dotychczas wniosek złożyło już kilka placówek edukacyjnych: PSP w Płocochowie, SP1, 2,3 i 4 w Pułtusku, SP w Przemiarowie, SP Świercze i Strzegocin.