Czy przejść na ogrzewanie gazowe?
Forma ogrzewania jest kwestią wywołującą wiele emocji. Zmiany zachodzące na świecie i niestabilna sytuacja sprawiają, że kwestia ta zmienia się niemal z dnia na dzień. Jeszcze do niedawna mówiło się, że w najbliższym czasie będzie trzeba całkowicie zrezygnować z węgla. Dzisiaj nie jest to już wcale takie oczywiste. Co więcej, państwo oferuje nawet dopłaty do węgla na ten sezon grzewczy. Ci którzy byli już zdecydowani zmienić piec na gazowy, mają obecnie pewne wątpliwości. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tak naprawdę nie wiemy jak potoczy się sytuacja i jakie decyzje zostaną podjęte. Czy więc praktyczne jest przejście na ogrzewanie gazowe, czy lepiej jeszcze się z nim wstrzymać?
Plusy ogrzewania gazowego
Ogrzewanie gazowe ma zarówno wady, jak i zalety. Przyjrzyjmy się na początek tym ostatnim. Przede wszystkim, przy ogrzewaniu gazowym oszczędzamy sobie pracy. Nie musimy myśleć o tym, żeby pociąć drewno na kawałki, które wejdą do pieca. Nie musimy też nigdzie magazynować ani drewna, ani węgla, co jest sporym udogodnieniem. Włączamy jedynie piec i czekamy aż mieszkanie się nagrzeje. Zazwyczaj do pieca gazowego można podłączyć również termostat, dzięki któremu w pomieszczeniu będzie panowała określona przez nas temperatura – nie będzie ani za ciepło, ani za zimno. Aktualnie przy niewielkich domach oraz innych pomieszczeniach wydaje się także, że jest to nieco bardziej ekonomiczne rozwiązanie od węgla, jednak ta sytuacja może się szybko zmienić.
Minusy ogrzewania gazowego
Ogrzewanie gazowe ma również swoje minusy. Przez długi czas była to po prostu droższa opcja. Obecnie ta sytuacja nieco się zmieniła, jednak nie wiemy jak będzie wyglądać w przyszłości. Poza tym, sama instalacja pieca gazowego spełniającego aktualne normy, nie należy do najtańszych. Ogrzewanie gazowe ma to do siebie, że łatwo możemy sobie pozwolić na utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury. Rachunki za zużycie gazu przychodzą dopiero po czasie, dlatego jeśli nie będziemy ostrożni, może okazać się, że wydamy na ogrzewanie bardzo dużo, za dużo jak na nasze możliwości finansowe.