Jak pływanie może pomóc w chorobach kręgosłupa
Pływanie jest jednym ze sportów, do których latem mamy w zasadzie nieograniczony dostęp. Morze, jezioro, czy rzeka, to miejsca, gdzie bez problemu możemy uprawiać ten sport. Fakt, że są one często zatłoczone, jeśli jednak odpłyniemy kawałek od brzegu, będziemy mogli cieszyć się tą częścią zbiornika wodnego tylko dla siebie. Opcja taka jest oczywiście polecana jedynie osobom, które potrafią dobrze pływać, a w razie nagłej sytuacji potrafią zachować spokój i nie wpadają w panikę. Pływanie jest idealnym lekarstwem na wiele różnorodnych problemów z kręgosłupem, przede wszystkim na skrzywienie kręgosłupa, to bardziej lub mniej zaawansowane. Zastanówmy się jak ten sport może nam pomóc jeśli borykamy się z takimi problemami.
Wpływ pływania na kręgosłup
Pływanie określonym stylem ma taki, a nie inny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Na przykład, jeśli pływamy żabką i wykonujemy szerokie ruchy, to z pewnością czujemy jak łopatki zbliżają się do siebie, a mięśnie przy kręgosłupie pracują. Jest to bardzo dobry sposób na stopniowe niwelowanie skrzywienia kręgosłupa. Inne mięśnie z kolei pracują przy pływaniu kraulem, czy też jeszcze innymi stylami. Trzeba jednak pamiętać, że pływanie to nie wszystko. Jest ono bardzo pomocne, jednak aby uzyskać prosty kręgosłup, musimy o niego dbać również na co dzień, a nie tylko przez te kilka godzin tygodniowo, kiedy poświęcamy czas na pływanie.
Efekty pływania
Niejeden może się zastanawiać po jakim czasie efekty będą widoczne. Jeśli chodzi o całkowite wyeliminowanie problemu krzywego kręgosłupa, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Wiele będzie oczywiście zależało od tego jak duża jest nasza wada postawy i jak bardzo skrzywiony jest kręgosłup. Zazwyczaj jednak nie możemy oczekiwać szybkich efektów. Będziemy musieli poczekać przynajmniej kilka miesięcy, aby uzyskać zadowalający efekt. Nie znaczy to jednak, że w międzyczasie nic się nie dzieje. Kręgosłup powoli przyzwyczaja się bowiem do nowego kształtu i tak naprawdę każda sesja pływania przybliża nas do osiągnięcia zamierzonego celu, mimo że efekty nie są jeszcze widoczne.