Wpływ gier komputerowych na dzieci i młodzież
Gry komputerowe stały się czymś tak powszechnym i łatwo dostępnym, że sięga po nie praktycznie każde dziecko. W szkole często poruszane są tematy różnych gier, a rówieśnicy rozmawiają między sobą o tym, która z nich jest najlepsza i jaki wynik udało im się osiągnąć. Oczywiście, wiele gier jest nieszkodliwych, istnieją nawet gry edukacyjne. Jednak niektóre gry mogą bardzo zaszkodzić dziecku. Poza tym, nawet te z pozoru nieszkodliwe, o odpowiedniej treści, mogą okazać się uzależniające, jeśli dziecko będzie spędzać przy nich zbyt dużo czasu. Jaki jeszcze wpływ mają gry komputerowe na dzieci i jak rodzice mogą zadbać o to, aby ochronić swoje dziecko przed ich szkodliwym wpływem?
Jak gry wpływają na umysł dziecka
Wiele gier komputerowych skonstruowanych jest w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę dziecka na dłużej. Twórcom zależy na tym, aby dokonywało ono zakupów w grze, rozszerzając ją o kolejne funkcje. Im bardziej dziecko się zaangażuje, tym bardziej będzie mu na tym zależało. Oczywiście sam fakt wydawania pieniędzy na grę może nie być tak dużym problemem, jak inne konsekwencje, jakie może to za sobą nieść. Jedną z nich jest uzależnienie od określonej gry, czy od gier w ogóle. Poza tym, wiele gier komputerowych, a także mobilnych, zawiera treści nieodpowiednie dla dziecka, na przykład brutalną przemoc, czy erotykę. Takie treści mogą na dłuższą metę szkodzić dorosłym, tym bardziej więc będą miały bardzo negatywny wpływ na umysł dziecka.
Jak chronić dziecko
Nic takiego nie musi się oczywiście zdarzyć, ale zadbać o to muszą rodzice. Ich rola jest tutaj bardzo ważna, gdyż to właśnie oni ustalają pewne reguły, którymi musi kierować się dziecko. Mogą oni określić między innymi czas jaki może ono spędzić każdego dnia na grach komputerowych. Ponadto, warto aby komputer był umieszczony w jakimś pomieszczeniu wspólnym, tak aby rodzicom było łatwiej kontrolować treści pojawiające się na ekranie komputera. Wielu uważa, że jest to potrzebne w przypadku tych najmłodszych dzieci, jednak rozwiązanie takie może okazać się praktyczne także w przypadku nastolatków.