Praca sezonowa – czy to opcja tylko dla młodych?

Praca sezonowa – czy to opcja tylko dla młodych?

Praca sezonowa kojarzy się zazwyczaj z młodymi osobami, które chcą dobrze wykorzystać wolny czas, aby trochę zarobić. To właśnie takie osoby można często spotkać przy roznoszeniu ulotek w centrum miast, często przebrane za bajkowe postacie. To również młodzież decyduje się na zbioru owoców czy to w Polsce, czy też za granicą. Jeśli chodzi o tę ostatnią możliwość, a więc pracę zagraniczną, w sezonie można zbierać również kwiaty, a najpopularniejszymi są tulipany w Holandii. Powstaje jednak pytanie, czy taka praca jest skierowana tylko do młodych osób, czy też mogą się nią zainteresować na przykład osoby w średnim wieku.

Praca sezonowa – dla kogo

Mimo że jest faktem duże zainteresowanie pracą sezonową przez osoby młode, nie są one jedyną grupą, która może się jej podjąć. Co więcej, niektóre rodzaje pracy sezonowej, wymagają dużej ilości sił oraz wytrwałości. Tych cech wiele młodych osób nie posiada, szczególnie że wiele z nich na co dzień jedynie się uczy. W nieco lepszej sytuacji są młode osoby, które regularnie wykonują ćwiczenia. Taki trening może być pomocny, kiedy będzie trzeba podjąć się określonego rodzaju pracy. Na przykład zbioru owoców, często wymagają przebywania godzinami na silnym słońcu oraz w pozycji pochylonej, a więc można się łatwo zmęczyć. Osoby, które mają jakieś doświadczenie w pracy fizycznej mogą więc być lepszymi kandydatami do tego rodzaju pracy.

Praca dla każdego

Jeśli chodzi o inne możliwości i rodzaje pracy, może się jej podjąć praktycznie każdy. Do takich zajęć będzie należało między innymi wspomniane wcześniej roznoszenie ulotek. Poza tym, wiele punktów takich jak bary, restauracje, czy budki z lodami lub fast foodami otwierają się jedynie w sezonie. Inne natomiast, w sezonie przeżywają prawdziwy napływ klientów. Właśnie dlatego, szczególnie w miesiącach wakacyjnych właściciele takich lokali będą poszukiwali dodatkowych pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to praca do późnych godzin wieczornych, czy nawet nocnych, bądź praca na zmiany.