Cyfrowy nomadyzm – czy to coś dla Ciebie?

Cyfrowy nomadyzm – czy to coś dla Ciebie?

Być może słyszałeś już pojęcie jakim jest cyfrowy nomadyzm. Nomadzi już od dawnych czasów kojarzyli się z osobami wiodącymi koczowniczy tryb życia. Nie posiadali oni stałego miejsca zamieszkania, ale przemieszczali się w zależności od pogody, czy dostępu do żywności. Obecnie pojęcie nomadyzmu wróciło do łask, jednak z nieco innym rozumieniu niż to miało miejsce wcześniej. Nomadzi w XXI wieku to osoby, które decydują się porzucić monotonne życie w jednym miejscu i odkrywać nowe zakątki świata zabierając ze sobą jedynie… swoją pracę. I nie chodzi tutaj o sprzedawanie rękodzieła na lokalnych bazarach, ale o pracę zdalną, która pozwala na utrzymanie w dowolnym miejscu na ziemi.

Jak wygląda cyfrowy nomadyzm w praktyce

Jeszcze kilka lat temu Polaków, którzy decydowali się na pracę jako cyfrowi nomadzi można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie zjawisko to staje się coraz bardziej popularne, a dzięki temu coraz więcej się o nim mówi. Możliwe, że słyszeliśmy o Polakach, którzy wykonują swoją pracę z krajów takich jak Tajlandia, Australia, Peru, czy Meksyk. Cyfrowi nomadzi nie są ograniczeni praktycznie niczym oprócz dostępu do Internetu. Właśnie ten fakt sprawia, że są to osoby niezależne, które poświęcają swoje życie na podróże i zwiedzanie. Pozwala im to nie tylko na poznanie nowych miejsc, ale także nowych kultur.

Czy to coś dla Ciebie?

Jeżeli już pracujesz zdalnie, być może zastanawiasz się czy cyfrowy nomadyzm to coś dla Ciebie. Niektórzy mają pewne obawy. Martwią się co wtedy, kiedy stracą pracę lub nie znajdą wystarczającej ilości zleceń, żeby utrzymać się w danym miejscu. Może to być nieco przytłaczające, jeśli marzymy o bardziej odległych, egzotycznych krajach. W takim przypadku warto wybrać się na początek nieco bliżej, do jednego z krajów europejskich. W razie potrzeby łatwo będziemy mogli wrócić do Polski. Z drugiej strony, wybierając kraje dalsze i bardziej egzotyczne, często spotkamy się z niższymi kosztami życia, a więc nie będziemy potrzebowali aż tak dużo zleceń. Warto też zawsze mieć oszczędności, które przydadzą się na wypadek leczenia lub konieczności powrotu do kraju.